Hoppa till sidans innehåll

Styrelsen genom åren


Styrelsen 1992

Ordförande: Elisabeth Gerber

Kassör, tillika vice ordförande: Johan Lidberg

Sekreterare: -

Tränare: Karl-Johan Lindholm

Materialförvaltare: Martin Lövström

 

Styrelsen 1993

Ordförande: Lena Kallings

Kassör, tillika vice ordförande: Johan Lidberg

Sekreterare: Ebba

Tränare: Karl-Johan Lindholm

Materialförvaltare: Martin Lövström

 

1994 

Styrelsen 1994

Ordförande: Anna

Kassör, tillika vice ordförande: Johan Lidberg

Sekreterare: -

Tränare: Karl-Johan Lindholm

Materialförvaltare: Martin Lövström

 

Styrelsen 1995

Ordförande: Jacob Herschlow

Kassör, tillika vice ordförande: Jesper Johnsson

Sekreterare: Hélène von Horn

Tränare: Karl-Johan Lindholm och Tobias Lövström

Materialförvaltare: Martin Lövström

 

Styrelsen 1996

Ordförande: Lena Malm

Kassör, tillika vice ordförande: Pär Anth

Sekreterare: Anna Deltén

Tränare: Tobias Lövström

Materialförvaltare: David van der Alphen

 

Styrelsen 1997

Ordförande: Malin Löving

Kassör, tillika vice ordförande: Fredrik Elgh och Åsa Ericsson

Sekreterare: Helene Carlsen

Tränare: Karl-Johan Lindholm

Materialförvaltare: Hanno Roubroeks

 

Styrelsen 1998

Ordförande: Åsa Ericsson

Kassör, tillika vice ordförande: Sanna Sainmaa

Sekreterare: Frida Hasslung (gift: Wikström)

Tränare: Sara Åström

Materialförvaltare: Matti Ohlsén

 

Styrelsen 1999

Ordförande: Tobias Lövström

Kassör, tillika vice ordförande: Linda Tjäder

Sekreterare: Frida Hasslung (gift: Wikström)

Tränare: Peter Wikström

Materialförvaltare: Markus “Linus” Jonsson

 

Styrelsen 2000

Ordförande: Tobias Lövström

Kassör, tillika vice ordförande: Emma Wallwork

Sekreterare: Ann-Sofie Ignell

Tränare: Jörgen Winnberg

Materialförvaltare: Petter Ljungström

Sjätte ledamot: Malin Eriksson

 

Styrelsen 2001

Ordförande: Linda Tjäder

Kassör, tillika vice ordförande: Malin Eriksson

Sekreterare: Jörgen Winnberg

Tränare: Staffan Sundström

Materialförvaltare: Lassi Karonen

Sjätte ledamot: Johan Ihrsén

 

Styrelsen 2002

Ordförande: Emma Wallwork

Kassör, tillika vice ordförande: Mia Holm

Sekreterare: Lotta Kjölvmark

Tränare: Karl-Anders Lindqvist

Materialförvaltare: Martin Bengtsson

Sjätte ledamot: Lassi Karonen (avgår efter halva året för att satsa på rodd på heltid, och ersätts då av Anders Brolin).

 

Styrelsen 2003

Ordförande: Robert Beronius

Kassör, tillika vice ordförande: Mia Holm

Sekreterare: Viveca Jansson

Tränare: Karin Wiklund

Materialförvaltare: Anders Brolin

Sjätte ledamot: Tove Jägerhök

 

Styrelsen 2004

Ordförande: Robert Beronius

Kassör, tillika vice ordförande: Anna Jentzen

Sekreterare: Mia Holm

Tränare: Frida Hasslung (gift: Wikström)

Materialförvaltare: Anders Brolin

Sjätte ledamot: Åsa Erlandsson

 

Styrelsen 2005

Ordförande: Anna Jentzen

Kassör, tillika vice ordförande: Åsa Erlandsson

Sekreterare: Andrea Alvin-Bjerkeryd

Roddchef: Robert Beronius

Materialförvaltare: Karl-Johan Hellblom

Sjätte ledamot: Erik Fröberg

 

Styrelsen 2006

Ordförande: Anna Jentzen

Kassör, tillika vice ordförande: Andrea Alvin-Bjerkeryd

Sekreterare: Martin Carlsson

Roddchef: Petter Ljungström

Materialförvaltare: Åsa Janlöv

Sjätte ledamot: David Widmark

 

 

 

Uppdaterad: 13 DEC 2019 13:49 Skribent: Malin Asplund-Hammarstrand
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Uppsala Akademiska RS - Rodd
UARS, Box 2151
75002 Uppsala

Besöksadress:
Kamrersvägen 2
75651 Uppsala

Kontakt:
Tel: 0730846133
E-post: This is a mailto link

Se all info